1. Kutnohorský okruh uzavřen

Autor: Monty (mailto:monty@khnet.info), Téma: Informace
Vydáno dne 27. 08. 2003 (3445 přečtení)




aktualizováno

S radostí Vám sděluji, že se nám podařilo uzavřít první wifi okruh Neptun (Monty) - Otec (Djv) - Masarka (Ludvik) - Mouse (Sysel) - Neptun (Monty).

Tento okruh by měl přispět k větší stabilitě sítě a zamezit dlouhým výpadkům.

Mějte ještě strpení, stále dolaďujeme


note from Ludvik:

Také experimentujeme s tunelingem provozu pomocí software openvpn. Zatím se tady nehodlám rozepisovat, ale laicky řečeno se jedná o přímé (virtuální) propojení počítačů přes síť, které umožňuje nebrat ohledy na nastavení serverů "po cestě". Řeší to problémy s existencí několika internetových bran na naší síti. Např. pokud si server "otec" vytvoří vlastní iGw, nebyl bych schopen směrovat provoz "ven" přes něj, neboť by to sebral a poslal přes svoji bránu do internetu. A já přitom chci jet přes neptuna... Tunel mi zajistí, že to na neptuna vždy dojde.
Vedlejší vlastností openvpn je také komprese - jsou-li data rozumně komprimovatelná (což např. html obecně je), je schopen výrazně zvýšit kapacitku linky mezi servery. Testoval jsem to na cca. 34MB souboru (bezkompresně zabalený manuál k PHP a několikrát nakopírovaný "za sebe") - vytáhnul jsem rychlost přibližně 550-600kB/s, což na linku momentálně nastavenou na 2Mbit/s není vůbec špatné! Bez tunelu se mi rychlost pohybovala kolem 150kB/s. Toto měření berte s rezervou, nepoužíval jsem žádný sofistikovaný měřák (pouze FAR managera) a počet měření nebyl nijak závratný. Ale pro demonstraci kvalit stačí.
Další z vlastností tunelů (a to je jeden ze dvou hlavních důvodů, proč se tunely obecně používají) je šifrování - v Kutné Hoře by si wi-fi hackeři moc neškrtli... Zatím ale nasazení šifrování nemáme v plánu, hlavně protože masarka neoplývá zbytečným výpočetním výkonem. A také to momentálně považujeme s Montym za zbytečně paranoidní.